PHP nedir? ve XAMP Kurulumu

İnternetin doğması ile birlikte bilgi çağında başlayan yeni dönem, peşi sıra bir çok yeniliği de ardından getirmiştir. Bu yeniliklerle gelen Web Yazılım Dilleri de hızlı bir şekilde gelişmişlerdir ve hala da kendilerini geliştirmeye devam etmektedirler. Biz bu yazımızda ve daha sonra bu yazının devamı olarak sürecek olan yazılarımızda bu dillerden PHP’ yi ele alacağız.

Peki nedir bu PHP ?
PHP, yani Personal Home Page, internet üzerinde, browser tabanlı, kullanıcı ile etkileşimli internet yazılımları/sayfaları oluşturmamızı sağlan bir Server Side(Sunucu Tabanlı) Programlama dilidir.

Peki Bu PHP ile neler yapabiliriz?
PHP sayesinde, kullanıcılar ile etkileşimli web sayfaları yapabilirsiniz. Burada ki etkileşimden kasıt basit düşünülmemelidir. PHP ile bir e-ticaret sitesi yapabilir yada büyük bir otomasyonu bile kurgulayıp yazabilirsiniz.
Aslında sadece PHP de değil bir çok internet programlama dillerinde sadece birkaç satır yazarak HTML ile yüzlerce satırı yazmaktan kurtulabilirsiniz. Örneğin : 1 den başlayarak 100 kadar olan bütün sayıları alt alta ekrana yazmak için HTML de çok fazla uğraş ve kod yazmanız gerekirken, aynı işlemi PHP de 2-3 satır kod ile halledebilirsiniz.

Peki PHP’ nin çalışma mantığı nasıldır?
Bütün internet programlama dillerinde olduğu gibi PHP de de çalışma mantığı aynıdır. Şu sıralama ile işi kısaca özetleyebiliriz :
1. Kullanıcı sayfanıza girer (kullanıcının web tarayıcısı istek de bulunur)
2. Apache istekte bulunulan sayfanın uzantısına bakar. .php ise PHP yorumlayıca yollar.( .HTML ise direk istekde bulunan tarayıca yollar)
3. PHP yorumlayıcı PHP kodlarını yorumlar ve saf HTML çıktısına dönüştürür ve sonucu Apache ye geri yollar
4. Apache de son olarak bu HTML dosyasını istek yapan tarayıcıya yollar
Bu sıralamaya şu resimde iyi bir açıklama olacaktır.

PHP Çalışma Mantığı

Peki Neden PHP?
PHP sağladığı esneklik ve yüksek performans ile her zaman programcıların yolunu açmıştır. Ayrıca PHP’ nin yüksek performans ile çalıştığı web sunucu olan APACHE’ de dünya üzerinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bu kısaca bahsettiğimiz bir iki özellik dışında da Unix/Linux tabanlı sunucularda performansının yüksek olması tercih sebeplerinden bir diğeridir.
Neden PHP sorusunun cevabını tam bitirmeden önce MySQL veri tabanı yönetim sisteminin de hakkını yememek lazım diye düşünmekteyim. PHP her ne kadar diğer veri tabanı yönetim sistemlerini (MSSQL, Oracle, Access…) kullanmaya izin verse de MySQL ile olan uyum ve performansı tartışılmayacak kadar yüksektir. (MySQL Veri tabanı kısmında ayrıca ele alınacaktır)

PHP Ücretlimdir ?
PHP de hiçbir lisans ücreti bulunmamaktadır ve tamamen açık kaynak olarak geliştirilmektedir.

[b]Peki PHP’ yi bilgisayarımızda çalıştırmak için neler gerekli ?[/b]
PHP’ yi kendi bilgisayarınızda çalıştırmanız için gerekli olan yazılımlar başlıca şunlardır : PHP yorumlayıcı (www.php.net adresinden temin edilmektedir.), Web Sunucu (Apache), Veri tabanı (MySQL), Veri tabanı yönetim aracı (PHPMyAdmin).
PHP’ yi bilgisayarınızda çalıştırmanız için gerekli olan yazılımlar bunlardır. Fakat uygulamanızda veritabanı kullanmayacaksanız MySQL ve PHPMyAdmini kurmayabilirsiniz.
Biz burada kısaca bir kurulumu ele almayaca çalışacağız. Seçimimizi genel olarak kullanılan işletim sistemi Windows’ dan yana kullanacağız ve bu gerekli yazılımları tek tek kurmak yerine apachefriends ekibinin hazırlamış olduğu XAMPP paketi ile kuracağız.

XAMPP kurulumu
http://www.apachefriends.org/en/xampp-windows.html#641 adresinden Windows için İnstaller paketini indirip kurmak için çift tıkladıktan sonra aşağıdaki adımları izliyoruz.

xamp
Burada kurulacak dizini seçiyorsunuz. Next diyoruz…

xamp kurulumu
Bu ekranda ise yukarıdan aşağı bize şu seçenekleri sunmaktadır :
• Masaüstüne XAMPP kısa yolu oluştur
• Başlat menüsüne Apache Friends Klasörünü oluştur
• Apache yi servis olarak kur
• MySQL’ i servis olarak kur
• FileZilla’ yı servis olarak kur
Servis olarak kurmak demek; Bilgisayar başlatıldığında otomatik olarak bu programların kendilerini çalıştırmaları demektir. Genellikle webserver bilgisayarlarda bu ayarlamalar tercih edilir. Aksi halde siz program yazacağınız zaman bu servisleri eliniz ile başlatabilirsiniz. Benim önerim resimdeki gibidir ve Next diyoruz…

xamp kurulumu

xamp kurulumu

Bu ekranda yüklemeler yapılıyor.

xamp kurulumu
Yüklemeler bittikten sonra karşımıza artık XAMPP kontrol paneli geliyor. Yukarıda ki resim bu kontrol paneline ait olan resim. Gerekli olan programları görüyorsunuz, sağında “start” düğmesine bastıktan sonra artık o yazılım bilgisayarınızda çalışmaya başlayacaktır.

Servisler çalıştıktan sonra bilmeniz gerekenler :
• Sisteminizde IIS aktif ise Apache çalışmayacaktır. IIS’ i kaldırmanı yada durdurmanız gerekmektedir.
• İnternet tarayıcınızdan http://localhost yazarak artık kendi bilgisayarınızda ki lokal web alanınızın ana dizinine ulaşabilirsiniz.
• Kodlama yaparken yada yaptıktan sonra PHP dosyalarınızı çalıştırabilmek için, kurulumu yaptığınız dizin içerisinde “htdocs” klasörü içine koymalısınız. (Önerim: her projeniz için burada bir klasör oluşturun ve direk burada çalışın)
• Son olarak PHP kodlaması yaptığınız dosyalarınızın uzantıları kesinlikle .php olmalıdır. Yoksa Apache algılayamacak ve PHP kodlarınızı yorumlayamayacaktır.

Elimden geldiğince PHP hakkında giriş bilgilerini vermeye çalıştım. İnşallah giriş için yeterli bir yazı olmuştur.

Cümleten iyi çalışmalar.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>