Kategori Arşivi PHP

Değişkenler, değişken tipleri, sabitler ve operatörler

Merhabalar,
Bu makalemde size elimden geldiği kadar değişken kavramından, PHP de değişken tanımlamaktan, değişken tiplerinden ve operatörlerden bahsetmeye çalışacağım.
Programlamanın olmazsa olmazlarından biri olan değişkenler. Değişkenleri kısaca şöyle tanımlayabiliriz: Verileri bellekte tutmaya yarayan yapılardır. Değişken denmesinin sebebi ise bellekteki bu verilerin değişebilir olmasıdır. Değişebilir derken programcının yada kullanıcının isteğine yada işlemlerine göre değişen. Sonraki Sayfa »

PHP nedir? ve XAMP Kurulumu

İnternetin doğması ile birlikte bilgi çağında başlayan yeni dönem, peşi sıra bir çok yeniliği de ardından getirmiştir. Bu yeniliklerle gelen Web Yazılım Dilleri de hızlı bir şekilde gelişmişlerdir ve hala da kendilerini geliştirmeye devam etmektedirler. Biz bu yazımızda ve daha sonra bu yazının devamı olarak sürecek olan yazılarımızda bu dillerden PHP’ yi ele alacağız.

Peki nedir bu PHP ?
PHP, yani Personal Home Page, internet üzerinde, browser tabanlı, kullanıcı ile etkileşimli internet yazılımları/sayfaları oluşturmamızı sağlan bir Server Side(Sunucu Tabanlı) Programlama dilidir. Sonraki Sayfa »