Kategori Arşivi Ders Notları

HTML Çerçeveler (Frame/Frameset)

ÇERÇEVELER

Web tarayıcımızın ana penceresini birbirine yapışık parçalara ayıran yapıya denir. Her çerçevenin kendi URL’si vardır. Yani her çerçeve birbirinden bağımsız olarak içerik gösterilebilir. Her çerçevenin birbirinden bağımsız olarak içerik göstermesine rağmen aynı sayfa üstündeki çerçevelerde birinden diğerine bağlantı verilebilir. Sonraki Sayfa »

HTML Formlar

FORMLAR

Bir web sitesini tasarlayan kişiler ya da şirketler ile kullanıcı arasındaki veri alışverişini sağlayan yapıya denir. Formlar iki kısımdır.

  1. Kullanıcının dolduracağı form alanı
  2. Formdaki verilerin gönderileceği program dosyası

Form etiketleri: Sonraki Sayfa »

HTML Tablolar

Tablolar sayfalarımızı satırlara yada sütunlara bölmemizi sağlayan ve sayfa düzenlemesinde sitenin iskeletini oluşturan HTML’ nin en önemli yapı taşlarından biridir. Şimdi sırası ile HTML tablo etiketlerine bakalım

1. <TABLE> </TABLE> : Tablo başlagıcını ve bitişini belirten etiket yapısıdır. Bir HTML tablo <TABLE> etiketi ile başlar ve </TABLE> etiketi ile biter. Sonraki Sayfa »

Bağlantı (Köprü, Link) Oluşturma

Bir web sayfasından diğer web sayfalarına,bulunduğun sayfadaki herhangi bir yere yada bir e-mail adresine tıklayarak ulaşmamızı sağlar. Köprü oluşturabilmek için <a> etiketi kullanılır,bu etiket içerisindeki <href> parametresi ilede gidilecek hedef sayfa belirlenilir. Sonraki Sayfa »

HTML Metin Düzenleme Etiketleri

HTML ile bir metnin tipini, rengini, boyutunu… değiştirip düzenleyebiliriz.  Daha ileriki konularda CSS ile bu yapılanlarla birlikte metin üzerinde yapılabilecek diğer özellikleride göreceğiz.

HTML ile bir metne yapabileceğimiz düzenlemeler

1-)<hx>
Bu etiket doküman içinde kullanabileceğimiz başlıkların boyutlarını tanımlar. x değeri 1’den 6’ya kadar değer alır. Bu değerler başlığın büyüklüğünü belirler. Değer küçülcükce başlık büyür.1 adet parametresi vardır <align>. Bu parametre dört farklı değer alır.
a-) Left (Sol)         b-) Right(Sağ)        c-) Center(Orta)        d-) Justify(İki Yana Yaslı) Sonraki Sayfa »